Kim jest konsument?

Kim jest konsument?

Prowadząc sprzedaż lub wymianę handlową bezgotówkową, a nawet dokonując zakupów, dobrze jest zdawać sobie sprawę z tego, jak w prawie określone są podstawowe pojęcia związane z tego typu transakcjami. Jednym z kluczowych jest definicja konsumenta – bo to właśnie konsumentom przysługują pewne specyficzne prawa. Konsument jest traktowany jako słabsza strona w transakcji handlowej, a więc prawo chroni dobro konsumenta. Kim więc jest konsument?

Pozornie odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista. Konsumentem jest osoba, która dokonuje zakupów. Komplikacje jednak zaczynają się w momencie, gdy ta sama osoba dokonuje zakupów we własnym imieniu, prywatnie lub też w ramach własnej działalności firmowej. Mówiąc najprościej, w pierwszej sytuacji jesteśmy konsumentami, a w drugiej już nie.

Jeśli prowadzimy firmę i kupujemy samochód, który ma służyć celom biznesowym – nie jesteśmy konsumentami. Jeśli jednak kupujemy ten samochód, by jeździć nim prywatnie, do rodziny i znajomych, to niezależnie do tego, czy prowadzimy firmę czy nie, w świetle prawa jesteśmy konsumentami.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *